“First Look” 2019

Thank you dancers for a beautiful “First Look” showcase!

Photos by Soho Images available for purchase here.

 

 
10169202_10152639585445758_6305527901105726312_n.jpg
 

LA DanceMagic

Results

Steam Heat (Junior Musical Theater Line)
1st Place, Double Platinum; 1st Overall Junior Line (Cash Award)
Mein Herr
(Teen Musical Theater Group)
1st Place, Double Platinum; 2nd Overall Teen Group
Hit The Road Jack - Julia S. (Teen Jazz Solo)
1st Place, Double Platinum; 4th Overall Teen Solo
Hard Knock Life (Jr. Prep Musical Theater Group)
1st Place, Platinum; 2nd Overall Junior Prep Group
Rockelbels - Alyssa K., Payton L., & Savannah P. (Teen Tap Trio)
3rd Place, Platinum; 3rd Overall Teen Duo/Trio
Mercy - Alyssa K. & Savannah P. (Teen Open Duet)
1st Place, Platinum; 4th Overall Teen Duo/Trio
Goosebumps (Junior Tap Group)
2nd Place, Platinum; 2nd Overall Junior Group
Work This Body (Teen Tap Group)
High Gold
Faded Dreams (Teen Ballet Group)
1st Place, Platinum
Music Rush (Teen Ballet Group)
2nd Place, High Gold
Pluie (Junior Ballet Group)
1st Place, High Gold
Find Me (Teen Jazz Group)
High Gold
Impress Me (Teen Jazz Group)
3rd Place, High Gold
Closer (Teen Contemporary Group)
Platinum
Healing Humanity (Teen Lyrical Group)
2nd Place, High Gold
Oceans (Teen Open Line)
2nd Place, High Gold

 

Scholarships

Senior Magic Performer of the Weekend
Alyssa K.

Teen Magic Performer of the Weekend
Payton L.

Teen Magic Performer Runner-Up
Julia S.

Kairos Intensive Scholarship
Payton L.

Final Cut Intensive Scholarship
Alyssa K.
Payton L.
Savannah P.
Julia S.


 
16142475_1537989139574744_4154557110083395558_n.png

Dance Device Lab

March 29th - 31st, 2019
Suncoast Academy of Dance

Details, fees, and schedule to follow.
Payment due to Suncoast by February 23rd, 2019.

For more information on Dance Device Lab, click below.

 
DDL

 
10531219_666845400066803_6347835607100000892_o.png

Shake the Ground

*Possible Optional Competition
April 5th - 7th, 2019
Jefferson High School, Tampa, FL

Details and schedule to follow.
(Fee amounts posted at the studio.)

For event page, venue information, and competition schedule click below.

 

 
10671370_590831387687081_6448039396285117199_n.jpg

24 Seven Dance Convention

Results

Mein Herr (Teen Musical Theatre Group)
Gold; 1st Overall Teen Musical Theatre; Studio Showcase
Steam Heat (Junior Musical Theatre Line)
High Gold
Hard Knock Life (Sidekick Musical Theatre Group)
Gold; 1st Overall Sidekick Musical Theatre; 2nd Overall Sidekick Group
Hit The Road Jack - Julia S. (Teen Jazz Solo)
High Gold
Rockelbels - Alyssa K., Payton L., & Savannah P. (Teen Tap Trio)
High Gold
Mercy - Alyssa K. & Savannah P. (Teen Open Duet)
High Gold
Goosebumps (Junior Tap Group)
Gold
Work This Body (Teen Tap Group)
High Gold
Faded Dreams (Teen Ballet Group)
High Gold
Music Rush (Teen Ballet Group)
High Gold; 1st Overall Junior Ballet
Pluie (Junior Ballet Group)
Gold
Find Me (Teen Jazz Group)
Gold
Impress Me (Teen Jazz Group)
Gold
Closer (Teen Contemporary Group)
High Gold
Healing Humanity (Teen Lyrical Group)
Gold
Oceans (Teen Open Line)
High Gold

Scholarships

Senior Female Non-Stop Dancer, Runner-Up
Alyssa K.

Teen Female Non-Stop Dancer, Runner-Up
Julia S.

High Five in Tap
Brenna K.
Payton L.
Keidi S.
Leah T.

High Five in Jazz
Savannah P.

High Five in Ballet
Sage S.

High Five in Hip Hop
Ember H.